– „odyseja słoneczna” – samowystarczalny dom przyszłości –
Opis

„Odyseja Słoneczna”, to budynek zaprojektowany na rok 2070 jako próba rozwiązania listy potencjalnych problemów pojawiających się z biegiem lat. Obiekt może pełnić funkcję mieszkalną, badawczą, przystani morskiej jak również czysto rekreacyjną. Posiada szereg cech, które pozwalają na niedzisiejsze podejście do życia w jednostce.

Pierwszą z nich jest możliwość hodowania roślin w szklarni, która znajduje się w centralnej części budynku.  Dodatkowo uzdatnianie  wody oraz pozyskiwanie energii elektrycznej. Wspomagając się owocami morza obiekt staje się niemal samowystarczalny.

Odrębnym zagadnieniem związanym z budynkiem jest jego kształt, przypominający obłą poduszkę, lekko spłaszczoną od dołu. Swego rodzaju pływak posiada opływowe właściwości pozwalające na opieranie się falom, a małe otwory okienne zwiększają bezpieczeństwo wdarcia wody do środka. System żeber tworzących ściany zewnętrzne budynku dają sztywność, a za razem elastyczność konstrukcji. Na poszyciu elewacji znajduje się rdzewiejąca blacha pochodząca z recyklingu, finezyjnie powyginana dziełem przypadku. Sposób łączenia płatów blachy tworzy kratę podkreślającą obły kształt.

Obiekt lekko unosi się nad lustrem wody dzięki poduszkom usytuowanym wokół środka ciężkości, lecz zlokalizowanym pod wodą. Przegubowe łączenia poduszek z okrągłą, betonową kotwicą, osiągnięto przy zastosowaniu teleskopowych wysięgników. Kotwica  nie jest stale przytwierdzona do dna co daje możliwość przeprowadzki, a wykorzystuję jedynie działanie grawitacji.  Należy pamiętać, że przy balansowaniu, niezbędna będzie pomoc komputera. System jest odpowiedzią na zmianę poziomu wód.

Info
Nazwa Odyseja Słoneczna
Typologia Samowystarczalny dom na wodzie - przystań
Lokalizacja Oceania
Rok 2016
Status Konkurs Jacques Rougerie