kaplica w Rwandzie-obiekt sakralny dla ludu Rukomo-budownictwo tradycyjne z naturalnych materiałów
– kaplica w Rwandzie –
Opis

„Rwanda Chapel” jest obiektem sakralnym dedykowanym społeczności rukomo, natomiast opiekują się nim siostry Klaretanki. Projektowanie w tak unikalnym miejscu wymaga  od projektanta niezwykłej wrażliwości i wyczucia zarówno ze względu na ogromne walory przyrodnicze jak i historię jaka spotkała tutejszą populację. Te dwa czynniki  wzbudzają poczucie pewnego mistycyzmu, a bez wątpienia ogromnego szacunku. Jako inspiracje posłużyły rzeczy o bardzo mocnej symbolice: ziarno i tarcza.

Obiekt został zlokalizowany na wzgórzu, w miejscu gdzie zbocze zaczyna znacznie opadać. Elewacja skierowana w stronę doliny otwiera się rozpościerając niesamowite widoki. Układ wewnętrzny trzech rzędów siedzisk zwrócony jest w stronę otwartej przestrzeni. jedynym elementem, który dominuje na prezbiterium jest surowa, stalowa mównica z wyciętym na wylot krzyżem, odbijająca wszystkie elementy otoczenia.

Nad ołtarzem rozpościera się ażurowe zadaszenie rozpraszając światło, którego drewniana konstrukcja owija boczne fasady budynku. Kaplica została wykonana z lokalnie dostępnych materiałów, a wznieść ją można bez użycia ciężkiego sprzętu, co stanowi duży atut ponieważ teren jest trudno dostępny. Konstrukcja nośna jest wykonana z drewna i przypomina olbrzymi, obły szałas. Ściany zostały pokryte gliną tworząc barierę dla prażącego słońca. Z kolei dach pokrywa tradycyjna strzecha odcinając się płynna linią od elewacji. Dach zwieńczają okna nawiązujące kształtem do afrykańskich wzorów zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz kaplicy

 

Info
Nazwa Kaplica w Rwandzie
Typologia Obiekt sakralny
Lokalizacja Rukomo
Rok 2019
Status Projekt konkursowy
Powierzchnia 187 m²